The Capital PragueCentral Bohemia RegionSouth Bohemian RegionPlzeň RegionKarlovy Vary RegionÚstí RegionLiberec RegionHradec Králové RegionPardubice RegionVysočina RegionSouthern Moravian RegionOlomouc RegionZlín RegionMoravian-Silesian Region 

Symbols of town

Znaky a vlajka Prahy

Hlavní město Praha užívá velký a malý znak a prapor. Symboly Prahy prodělaly svůj vývoj, který v sobě odráží historii města. Dnešní symboly byly schváleny zastupitelstvem města 21.2.1991.

Velký znak Prahy

Velký znak Prahy vyjadřuje charakteristiku Prahy, její historii a uspořádání. Centrum znaku tvoří červený štít držený dvěmi dvouocasými lvy se zlatými korunami.V dolní polovině štítu je zlatá hradební zeď zdobená stříbrným cimbuřím. Brána ve zdi je otevřená a její zlatá mříž vytažená.V dolní polovině štítu je zlatá hradební zeď zdobená stříbrným cimbuřím. Brána ve zdi je otevřená a její zlatá mříž vytažená. Z brány vyčnívá stříbrné rámě v brnění s mečem. Nad zdí jsou tři zlaté věže. Znázorněná stavba je sestavena z kvádrů, jejichž počet odpovídá počtu katastrálních území města. V současnosti je jich 112. Věže s okny jsou zakončeny zlatým cimbuřím a jejich střechy jsou ozdobeny makovicemi. Nad štítem jsou umístěny tři přilby se zlatými korunami. Střední přilba nese dvouocasého stříbrného lva ze zlatou korunou. Každá z krajních přileb nese dvanáct praporů erbovních měst a městských částí. Jsou to vpravo od středu do kraje: Nové Město, Hradčany, Vyšehrad, Libeň, Bubeneč, Košíře, Smíchov, Vršovice, Žižkov, Uhříněvěs, Horní Počernice a Zbraslav. Vlevo pak od kraje do středu: Staré Město, Malá Strana, Josefov, Holešovice - Bubny, Břevnov, Karlín, Nusle, Královské Vinohrady, Vysočany, Modřany, Radotín, Dubeč. Pod štítem jsou dvě zlaté dubové ratolesti a pod nimi červená stuha s nápisem "PRAGA CAPUT REI PUBLICAE". Autorem znaku je akademický malíř Karel Pánek.

Malý znak Prahy

Horní červená polovina je od dolní oddělena hradební zdí z kvádrového zdiva se stříbrným cimbuřím. Uprostřed je otevřená brána s polovytaženou zlatou mříží. Stříbrný meč vystupující z brány dostalo Staré město do svého znaku za obranu Karlova mostu před nájezdem Švédů ke konci třicetileté války. Malý štít se používá jako samostatný malý znak Prahy.

Prapor Prahy

Prapor hlavního města Prahy, který má poměr 2:3 tvoří dva stejně široké vodorovné pruhy. Horní pruh je žlutý, spodní červený. Barvy praporu jsou odvozeny ze znaku Prahy.

 
Copyright © 2007-2011, atlasceska.cz | czechatlas.com | Timetables | Print | Contacts | Support us | XHTML 1.0 Strict | Add accommodation | Up ↑
TOPlist TOPlist